17 września głównymi ulicami Warszawy przemaszerowali uczestnicy i uczestniczki demonstracji “Mieszkanie plus eksmisja”, którą jako Partia Socjaliści, wraz z towarzyszami i towarzyszkami z innych lewicowych organizacji współorganizowaliśmy. Swoją obecność i udział w tym wydarzeniu uznaliśmy za bezsprzeczny obowiązek, ponieważ idee reprezentowane przez demonstrantów, a więc idee równości i sprawiedliwości społecznej są nam, Socjalistom, szczególnie bliskie. Nie zgadzamy się na brutalne próby zdeptania i pominięcia praw lokatorów ani na bezpodstawne eksmisje, z których PiS, podobnie do liberalnych kolegów z KODu, chce uczynić codzienność. Próba wprowadzenia programu Mieszkanie + jest ostatecznym dowodem na antyludzkie zapędy PiSu nieudolnie skrywane pod maską “socjalności”. W związku z tym zapowiadamy, że w sprawach lokatorskich będziemy demonstrować aż do skutku – a więc nie tylko do momentu wycofania planów tej szkodzącej ustawy, ale do momentu odsunięcia faszystów i liberałów od władzy! Osoby zainteresowane naszym stanowiskiem w kwestii praw lokatorów zapraszamy do odsłuchania przemówienia wygłoszonego przez naszą działaczkę: (od 15:50 do 18:50)

„Wraz z programem Mieszkanie + ziściło się jedno z marzeń wszystkich liberałów począwszy od Balcerowicza a skończywszy na politykach Platformy Obywatelskiej czy .Nowoczesnej. To marzenie to zgniecenie ustawy o ochronie praw lokatorów. Liberalny sen o antyludzkim i barbarzyńskim prawie spełnił się dzięki PiS-owskiemu rządowi. Panie Balcerowiczu, Panie Schetyna, Panie Petru – powinniście całować Kaczyńskiego i jego partię po rękach!

Program Mieszkanie + wprowadza nowe, antyspołeczne prawo zgodnie, z którym każdy lokator korzystający z programu zrzeka się praw wynikających z ustawy o ochronie praw lokatorów, a to oznacza, że każdy najemca będzie mógł być wyeksmitowany na bruk! Na to bestialstwo nie ma naszej zgody i nigdy jej nie będzie!

Program mieszkanie + tak jak programy autorstwa rządu Platformy Obywatelskiej to wielki prezent dla prywatnego biznesu i deweloperów. Program ten to nic innego jak publiczno-prywatny mechanizm osiągania zysków z ludzkiej niedoli. Mało kto wie, że podczas rzekomo „socjalnych” rządów PiS-u w 2016 roku odbyło się prawie 9 tysięcy eksmisji z lokali mieszkalnych, w tym prawie 3 tysiące bez prawa do lokalu socjalnego. PiS eksmituje tak samo jak eksmitowało PO!

A my mówimy: stop eksmisjom na bruk! I z tymi słowami na ustach będziemy walczyć, aż do skutku!

Skończyć z finansowaniem deweloperów i prywatnego budownictwa mieszkaniowego!

Pomiędzy PO a PiS nie tylko w kwestii polityki mieszkaniowej nie ma zasadniczo większych różnić z tym, że PO nie kryło się ze swoją antyspołeczną polityką w przeciwieństwie do PiS, który z pomocą propagandy w mediach publicznych skutecznie skrywa swoją antyspołeczną twarz pod maską złudnej socjalności.

Zawsze o tym pamiętajmy – PO, Nowoczesna i cały ten KOD nie są żadną alternatywą. Alternatywą do wręcz nacjonalistycznego rządu PiS-u, który na domiar złego swoją rasistowską i do obrzydzenia antykomunistyczną polityką budzi ze snu demony faszyzmu może być tylko i wyłącznie szeroki front lewicy od umiarkowanej aż po radykalną i rewolucyjną! Wszystkich nas łączy jeden wspólny punkt – odsunąć PiS od władzy i nie dopuścić do przejęcia jej przez liberałów!

Kapitalizm jest niestabilnym i kryzysogennym systemem wyzysku i ucisku klasy pracującej, nie gwarantuje on ani pewności pracy, ani pewności uczciwej i godnej zapłaty za tę pracę. Strach przed eksmisją na bruk ma uczyć nas uległości, ma zniszczyć naszą wolę walki, ma uciszać ekonomiczne żądania pracowników. Mamy żyć w ciągłych strachu o nasz byt – i tak będzie nadal, jeżeli system wyzysku niezostanie zastąpiony przez socjalizm – system egalitarny i w pełni demokratyczny od samego dołu, aż po samą górę, od fabryk po szkoły, sądy, policję i urzędy!”